تبدیل عکس به وب پی webp در پایتون

تبدیل عکس به وب پی webp در پایتون

سئو، پایتون، آموزشی

تبدیل عکس به وب پی webp در پایتون

وب پی یا وپی (به انگلیسی: WebP) فرمت تصویری جدیدی است که با هدف کاهش حجم عکس‌ها، بدون کاهش محسوس کیفیت آنها و در نتیجه افزایش سرعت بارگذاری صفحات اینترنت، توسط شرکت گوگل ارائه شده است. گوگل این فرمت جدید تصویری را که گفته شده است حجم تصاویر را تا ۴۵ درصد، بدون افت محسوس کیفیت کاهش می‌دهد، جایگزین مناسبی برای فرمت‌های قدیمی JPEG و PNG می‌داند. فرمت وب‌پی از هر دو تکنیک فشرده‌سازی بی اتلاف و فشرده‌سازی با اتلاف برای کاهش حجم داده استفاده می‌کند.

کتابخانه‌ Pillow

کتابخانه PIL که مخفف عبارت Python Imaging Library یا کتابخانه تصویر پایتون است، یکی از کتابخانه‌های پردازش تصویر با پایتون محسوب می‌شود. این کتابخانه، پشتیبانی از عملیات مرتبط با پردازش تصویر نظیر باز کردن، دستکاری و ذخیره‌سازی تصاویر در فرمت‌های مختلف را به زبان پایتون اضافه می‌کند. با این حال، توسعه آن از سال ۲۰۰۹ دچار وقفه شده است.خوشبختانه، کتابخانه دیگری به نام Pillow در زبان پایتون وجود دارد که نسخه گسترش‌یافته‌ای از کتابخانه PIL محسوب و به طور فعال توسط جامعه برنامه‌نویسی پایتون پشتیبانی می‌شود.

در اینجا ما می خواهیم از این کتابخانه برای تبدیل عکس به فرمتهای مختلف از جمله webp استفاده کنیم، بواسطه کلاس Image وجود در این کتابخانه که از مهمترین کلاسها می باشد برای خواندن یک فایل تصویری استفاده می کنیم:

from PIL import Image
im=Image.open("test.jpg")
im.show()

تبدیل تصویر

برای تبدیل کردن تصاویر به مدهای دیگر از متد convert استفاده می‌کنیم. نسخه فعلی از همه تبدیل های ممکن بین "L" ، "RGB" و "CMYK" پشتیبانی می کند.

ذخیره تصویر

برای ذخیره تصاویر از متد save استفاده می‌کنیم. پارامتری که این متد می‌پذیرد اسم فایل و نوع فایل است. 

تبدیل jpg به png

from PIL import Image
im=Image.open("test.jpg").convert("rgb")
im.save("test.png","png")

تبدیل png به jpg

from PIL import Image
im=Image.open("test.png").convert("rgb")
im.save("test.jpg","jpg")

تبدیل jpg به webp

from PIL import Image
im=Image.open("test.jpg").convert("rgb")
im.save("test.webp","webp")

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه، سوالات خودتون رو در بخش نظرات بپرسید. شاد و پر انرژی باشید :)

اولین نفری باشید که برای این مقاله نظر می دهد!

برای ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید
برو بالا...